خانه / تاریخچه اسکیت / تاریخچه اسکیت اینلاین هاکی

تاریخچه اسکیت اینلاین هاکی

http://edrisskate.ir       http://edrisskate.ir       http://edrisskate.ir

تاریخجه اسکیت اینلاین هاکی

اختراع کفش اسکیت در سال 1763 توسط یک بلژیکی بنام joseph merlin به ثبت رسید . او با کفش های جدید خود به یک میهمانی در لندن رفت و با یک آئینه بسیار بزرگ وقیمتی برخورد کرد وآنرا خرد نمود ، به غیراز مرلین مخترعین دیگری کفشهای اسکیت با مدلهای مختلف ساختند که اکثر این کفشها دارای چرخهای خطی بودند تا بتوانند تیغه کفشهای پاتیناژ را تداعی کنند .

56 سال بعد یک فرانسوی بنام موسیو پتیبلد اختراع نوع دیگری از کفشهای اسکیت را به ثبت رساند، موسیو پتیبلد ادعا میکرد که کلیه حرکات پاتیناژ را با کفش های اسکیت میتوان انجام داد ، با این وجود در عمل ثابت شد که بسیاری از حرکات بر روی کفش های پتیبلد یا غیرممکن ویا بسیار مشکل بود .

همگام با افزایش اعضاء اجتماع اسکیت در اواخر قرن 19و اوایل قرن 20 ورزش هاکی با اسکیت مرتبط بودند گسترش پیدا کرد .

تیم های هاکی بزودی در سال 1901 در سراسر اروپا بازیهایی را برگزار کردند ، با اینکه این ورزش طی جنگ جهانی اول متوقف شد، ولی خیلی زود حرکت و پیشرفت خود را شروع کرد و اولین مسابقات قهرمانی هاکی در سال 1936 در آلمان برگزار شد .درسال 1986 تولید کنندگان شروع به ساخت نوعی دیگر از کفش اسکیت بنام in line برای علاقمندان به حفظ سلامتی کردند . در هنگامی که این اسکیت در دهه 90 در بازار عمومی توزیع شد بازیهای تفریحی هاکی دچار حرکت و جنبشی دوباره شد به طوری که در اواسط دهه ی 90 این ورزش به یکی از پرطرفدارترین ورزش ها در آمریکا تبدیل شد. همراه با توسعه این ورزش لیگ ها و باشگاههای تفریحی شکل گرفت و تورنومنت هایی به صورت پراکنده بوجود آمد. (در این قسمت روند شکل گیری اسکیت هاکی را در آمریکا ی شمالی به عنوان یکی از پر طرفدارترین مناطق جهان مورد بررسی قرار می دهیم . )اکثر این تورنومنت ها در زمین های متحرک و در فضای باز برگزار می شد به طوری که در هر محل با برپایی این تورنومنت زمینها شروع به کار می کرد .

یکی از باشگاههایی که در این مسابقات شرکت می کرد Triple Crown نام داشت . در سال 1994 باشگاه NARCH ( مسابقات قهرمانی هاکی آمریکای شمالی ) و در سال 1996 باشگاه AIRHS

( مسابقات هاکی آمریکا) به عنوان دفتر رسمی مسابقات قهرمانی شکل گرفت . بازیها به داخل سالن منتقل شد در میدان های بزرگ ثابت با سطح یخ مانند صاف و صیقلی . در این زمان بازی با توپ انجام می شد بلکه با چوب دستی که مخصوص اسکیت هاکی طراحی شده بود. در سال 1998 تورنومنت های مسافرتی هاکی با توپ با مخارج و سود بالا به بازی های با چوب داخل سالن تبدیل شد . کودکان دیگر از شرکت TOYS R US که تجهیزات هاکی را با کیفیت پایین تولید می کرد خرید نمی کردند . این تغییرات مخالفت های زیادی را در پیش داشت.

همچنین Mission & Easton – CCM – Nike جایگزین TOYS R US شد.

لیگهای مسافرتی در فضای رقابتی که تیم های مختلف در لیگ مسابقه می دادند شروع به کار کرد. سال 1999 سال انفجار در اتحادیه مسابقات است. باشگاه Triple Crown که یکی از برگزار کنندگان تورنومنت های مسافرتی بود با فروش تجهیزات و زمین های متحرک خود به داخل سالن منــــتقل شد – همانند NARCH و AIRHS بعد باشــــگاه TORHS ( مسابقات قهرمانی هاکی ) به جمع دیگر باشگاههای قهرمانی پیوست . این باشگاه حرکات نمایشی را وارد مسابقات قهرمانی کرد.

از مراسم افتتاحیه گرفته تا سایر مراسم مثل Player of the game که بسیار مورد علاقه کودکان بود هر دو باشگاه TORHS وTriple Crown در سال 1999 دو سری مسابقات قهرمانی برگزار کردند. هاکی در دانشکده ها به عنوان یک ورزش رسمی مورد تایید قرار گرفته است در سال 1999 لیگ دانشکاهی هاکی ( CRHL ) به منظور متحد کردن لیگ های مختلف دانشگاهی در هفت منطقه ی مختلف شکل گرفت که اولین دوره ی مسابقات را هم برگزار کرد. تورنومنت دیگری در سال 2000 شکل گرفت که هر ساله 6 دوره مسابقات برگزار می کرد. این تورنومنت از دیگر تورنومنت های قبلی برتری داشت زیرا در این تورنومنت فقط ورزش کارائی که به قصد تفریح هاکی می کنند اجازه ی رقابت دارند و تمامی شرکت کنندگان باشگاهی و مسافرتی از شرکت در این تورنومنت منع شده اند. برگزیدگان تیم های مختلف هاکی در اتحادیه منظم مسابقات ملی با هدف قهرمانی ملی با یکدیگر رقابت می کنند و با شرکت در این تورنومنت به مرحله ای بالاتر صعود می کنند در این تورنومنت سفر کردن یک اجبار است که در طی آن تعطیلات آخر هفته در هتل های خارج از شهر سپری می شود.

در برخی کشورها بویژه در اسپانیا ، پرتقال ، ایتالیا و آمریکای جنوبی هاکی دومین ورزش به لحاظ مجبوبیت است که بعد از فوتبال آمریکایی ( ساکر) قرار گرفته است. هاکی در تابستان سال 1992 در بازیهای المپیک بارسلون اسپانیا به عنوان ورزشی نمایشی به اجرا درآمد. با این که هاکی در زمینه های آماتور و تازه کار درخشش چشم گیری داشته ولی در زمینه ی حرفه ای با موفقیتی ناچیز روبرو بوده است.

آنچه که باید برای ورزش هاکی بدانیم

این رشته ورزشی بسیار مفرح اما پر خطر است ، پس داشتن تجهیزات ایمنی ویژه آن امری است ضروری ، قدم اول برای شروع اسکیت هاکی تهیه تجهیزات آن وقدم دوم کسب مهارت های تخصصی مربوط به این رشته است .

در این ورزش شما باید توانایی این را داشته باشید که بازی را برای خود و دیگران لذتبخش نمائید . پس به این منظور باید مهارت های لازم را کسب نمائید. در ضمن برای فردی که می خواهد این ورزش را شروع کند تسلط بر حرکات اصلی و اولیه اسکیت الزامی است.

کفش

اولین و مهمترین وسیله مورد نیاز یک جفت کفش خوب مخصوص هاکی است که برای آن می توانید به باشگاههای معتبر این رشته مراجعه کرده و از آنها در انتخاب نوع کفش دلخواهتان کمک بگیرید .

 

حتماً از همان ابتدا کفشهای مناسبی تهیه نمائید چون برخلاف نظر عده ای که معتقدند چوب حرف اول را می زند ، مهمترین عامل در این ورزش کفش است ، چون شما در همه حال برروی کفش های خود هستید ولی از چوب خود فقط در زمانی که توپ در اختیار شماست استفاده می کنید . 

 

بهترین قطرچرخهای کفش in line hockey 76 -70 میلیمتر می باشد زیرا در بازی هـاکی احتیاجـی به سرعت خیلی بالا نیست . 

چون در هاکی احتمال صدمه دیدن پا وجود دارد، رویه (بدنه ) وتراک کفشهای هاکی باید محکم ، قوی و قابل اطمینان باشد و باید بوسیله بند به پا محکـم شود . باید دقت نمود که کفش کاملاً به پا کیپ بوده وحداکثر یک یا دو سایز بیشتر نباید بزرگتر از پا باشد.

چوب 

مهمترین وسیله بعدازکفش اسکیت چوب اسکیت هاکی است ، پس در خرید آن نیز به لحاظ نوع وارتفاع با دقت عمل کنید .

 

چوب هاکی دارای دو قطعه میباشد : شفت یا چوب (دسته) که معمـولاً از جنس چوب یـا آلیاژهای فلزی است .

 

قطعه دیگریعنی تیغه چوب هاکی نیز از جنسهای متفاوتی ساخته میشودکه نوع پلاستیکـی وانعطاف پذیرآن برای بازی روی آسفالت استفاده میشود و تیغه های ABS کـه برای بازی روی زمین هایـی کاملاً مسطح ویکدست مثل پارکت یا جنسهای مشابه آن مناسب میباشد.

 

ارتفاع چوب هاکی را درحالی که کفش اسکیت به پا دارید اندازه گیری کنید به این صورت که تیغه چوب را مقابل بدن روی زمین قرارداده ، انتهای چوب باید زیر چانه قرارگیرد . این یک چوب ایده آل متناسب با قد شماست .

توپ

درکل دو نوع توپ هاکی وجود دارد: 

الف- توپ تخت : این توپ قطری بین ¼ 3 ـ ½ 2 inchو وزنی بین 1.75ـ3 ounse دارد. (هر اونس 35/28 گرم یا یک شانزدهم پوند می باشد . ) از این توپ برای بازی روی زمین های پارکت که پد بیش از 40سانتی متر دارند استفاده شود .

ب- توپ گرد (بال) : این توپ برای بازی روی زمین آسفـالت و زمیـن هایی که پـد کمتر از 40 سانتیمتـردارند مناسب است .

نوعی توپ پلاستیکی وسبک که اصطلاحاً جونیور نامیده می شود نیز وجود دارد که برای بازی افرادی بـا سنین پائین و نوجوانان ساخته شده است .

رنگ توپ باید متضاد با رنگ زمین بازی انتخاب گردد تا به راحتی در حین بازی قابل دیدن باشد .

کلاه ایمنی 

باید پشت و اطراف سر را کاملاً بپوشاند .

شلوار ایمنی

گارد سینه ،گارد صورت : فقط برای بازیکنان زیر 18 سال اجباریست .

دستکش مخصوص 

دارای پـد محکمی بوده ، مخصوصـاً روی انگشت شصـت که در حین بـازی انگشـت شصت برنگردد و از ثدمه در برابر برخورد توپ و چوب ودرگیری ها به دست کاملا جلوگیری می کند.

آرنج بند ، ساق بند و زانو بند

بهتـر است زیر لبـاس پوشیده شود تا در حین بازی از جای خـود حرکت نکند وباعث صدمه نشود .

 

همچنین ببینید

http://edrisskate.ir

تاریخچه اسکیت اگرسیو

تاریخچه اسکیت اگرسیو(رولر فری استایل)   اسکیت اگرسیو امروزه در ایران با وجود آنکه هنوز ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

62 + = 70